14
Sep

Вашата нова рутина за нега на коса после лето започнува овде!

Со летната забава за жал доаѓа и постлетното оштетување на косата. Откако ќе поминете време на ветрот, сонце, хлор, солена вода и климатизација, вашата коса може да биде оштетена, сува или кршлива.

Неколку начини да ја отстраните штетата од летото

1.Време е за шишање!

Летото е синоним за оштетена коса осиромашена од влага , па затоа прво се работи за нега на косата после лето: закажете на фризер за да се ослободите од оштетените врвови што предизвикуваат косата да изгледа безживотно. Отсекувањето на неколку сантими ќе и даде на вашата коса обновен живот. Обезбедувајќи вашата коса да расте поздрава и посреќна

 

2.Третирајте го вашиот скалп

Здравата коса започнува од коренот, така што колку се поздрави вашите корени, толку подобро вашата коса изгледа и реагира на стилизирање и производи. Откако ќе се ослободите од оштетените врвови и маслото од летото, неопходно е да започнете неделна детоксикација на скалпот. Новото средство за чистење на скалпот со активен јаглен  ќе ја разјасни и ексфолира, исфрлајќи ја нечистотијата и маслата, без да ја соголи кожата на скалпот. Крајниот резултат е посјајна, почиста, поздрава коса.

 

3.Фокусирајте се на поправка

Главната грижа за косата после лето е да започнете да се спротивставувате на штетата предизвикана од елементите на летото – сонце, сол и хлор! Затоа, префрлете се на репаративен, хидратантен шампон и регенератор кој ќе помогне во заздравувањето на оштетената коса со тоа што ќе ги нахрани вашите прамени со здрава доза на хранливи материи и влага за да ги угаси ефектите на сушење во текот на летото. Богата моќна двојка како  шампонот за поправка на сува или оштетена коса  со омега масни киселини, масло од арган и повеќе витамини кои ја прават еластична и мека.